Зимата на 1922 година се счита за една от най-мразовитите у

...
Зимата на 1922 година се счита за една от най-мразовитите у
Коментари Харесай

Това сега зима ли е? Навремето хората вадели масички и грамофони и сядали да пият и замезват насред морето

Зимата на 1922 година се смята за една от най-мразовитите у нас

При зимния апокалипсис през 1929 година замръзва Черно море и цялото крайбрежие, а освен в региона на пристанищата. Температурите в ония февруарски дни падат до -24.3°С. Дебелината на леда доближава до 30-40 см. По замръзналото море хора са се пързаляли с кънки. Други вадели масички и грамофони и сядали да пият и замезват посред морето.

На север бедствено било ситуацията чак до Варна, където дебелината на леда надхвърлила 30 сантиметра. Във вестник „ Варненска поща ” от 14 февруари е разказана драмата на британския транспортен съд „ Лайт оф Патрос ”, опитващ се безрезултатно да напусне пристанището. Морето носвло огромни ледени парчета и ги натрупвало на етажи по варненския залив и цялото крайбрежие. Хора описват, че 80-километровото разстояние до нос Емине можело да се измине пешком по ледената автомагистрала. В сковалия мраз лебедите били изядени от вълците по Дунава и във Варненско.

Зимата на 1922 година се смята за една от най-мразовитите у нас. Възрастни хора си спомнят, че тогава река Дунав стопира и замръзва като на фотография. Хората са можели да стигнат до прилежаща Румъния единствено вървейки по леда. Първи обаче се възползвали от ситуацията румънските вълци, които минали необезпокоявано и похапнали на воля от стоката на българските стопани.

България е под няколко метра сняг и през 1954. В някои градове снегът стига чак до покривите на къщите. Именно тогава е най-дългото заледяване на Дунава – цели 89 дни, от 21 декември 1953 година до 19 март 1954 година, като цялостното заледяване е било 66 дни.

Рекордни снеговалежи паднали и през януари 1963 година Тогава комунистическата власт призовала жителите да излязат и да чистят улиците. Това обаче било непостижима задача даже за военните, камо ли за елементарните хора, въоръжени единствено с метли и лопати. Най-щастливи били децата, които си устройвали всевъзможен жанр занимания. Едно от най-екстремните било да скачат в преспите от втория етаж на блокове и къщи.

Яка е била зимата още през 1985 година.

Зимата през 2012 също е студена, само че най-мразовито е било в град Кнежа, където е подложен температурен връх – цели минус 22.6 градуса. Зимата на 2012 година е запомнена и с още температурни върхове, сложени в цели 15 български града, където са измерени рекордно ниски за града температури. Вероятно си спомняте и замръзналия Дунав в региона на Свищов и Силистра. Най-ниската температура в България измерена в миналото през зимата обаче е страховита спрямо негативните градуси в 15-те града през 2012 година. Най-ниската температура у нас, откогато се води сходна статистика и се вършат замервания, е вледеняващите -38 градуса, които са измерени през 1947 година в Трън. Трън е измежду най-студените места у нас през зимата, само че мощно се надяваме тези -38 градуса, които ни е мъчно даже да си представим, да не се повтарят.
Източник: flagman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР